Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Taşköprü’de endüstriyel kenevir ekimine izin verildi

Taşköprü’de endüstriyel kenevir ekimine izin verildi
  • 03.05.2020
  • 297 kez okundu

Taşköprü’de endüstriyel kenevir ekimine izin verildi

Taşköprü ilçemizde endüstriyel kener üretim alanında deneme Ekimleri başladı.

İlçemize bağlı Yazıhamit Köyü’nde sözleşmeli üretim yöntemiyle 21 dekar alanda kenevir ekimi gerçekleştirildi.

3 binden fazla ürünün hammaddesi olan endüstriyel kenevir üretiminin ilçemizde yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan çalışma meyvesini vermeye başladı.

Konuyla ilgili konuşan Taşköprü Kaymakamı İbrahim Çenet; “29.09.2016 tarih ve 29842 sayılı resmi gazetede yayımlanan ‘Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik’ hükümleri çerçevesinde 26.02.2020 tarihinde Kaymakamlığımıza başvuran bir üreticimize 3 ayrı parselde toplam 21.100 metrekare alan için izin verdik” dedi.

Hasat sonrası ürünler gıda, kozmetik ve tekstil sanayiinde değerlendirilecek. Taşköprü bölgesi geçmişte, kenevir üretiminin merkezi olmuş ve ülkemizde yetişen kendirin yaklaşık % 50 sini karşılamıştır.

Kamu tarafından yapılan ilk yatırımlar da yine Taşköprü’de gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki 1946’da Sümerbank tarafından kurulan Taşköprü Kendir Fabrikasıdır.

Bir diğeride 1984 yılında faaliyete geçen Taşköprü Seka Kağıt Fabrikasıdır. 2001 yılında Türkiye’nin sigara kağıdı talebinin % 62 si SEKA kağıt fabrikası tarafından karşılanırken geri kalan kısmı ithal edilmiştir.

Kaymakam Çenet; 1938’de bir araştırma raporundan edinilen bilgilere değinerek Türk kendiri yüksek kalitededir. İtalya ve Yugoslavya’da yetişenler ile yarışa çıkabilir. Yalnız işleme yöntemlerinin iyi bilinmemesi nedeniyle iyi sonuç alınamamaktadır. Her yıl İtalyan yetiştiricilerin Türkiye’den kendir tohumu getirttiği de bilinmektedir. Yine aynı araştırma raporuna göre Türkiye’de kendir lifinin en kalitelisi Kastamonu’da yetişmektedir. Hatta buradan elde edilen lifler İtalyan lifleri ile bir tutulabilir. Denilmektedir. Dolayısıyla, Türkiye’nin en önemli kendir bölgesi Kastamonu ve civarıdır. Bu bölgede de Taşköprü merkezdir. Topraklarımızın verimli oluşu, çiftçimizin kenevir tarımıyla ilgili tecrübesi ve makineleşmeye olan merakı inanıyorum ki endüstriyel kenevir sanayisiyle uğraşan büyük firmaları ilçemize çekecektir” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ