Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Yürek Dayanmıyor!

Yürek Dayanmıyor!
  • 04.09.2020
  • 2.109 kez okundu

Yakın tarihimizin en büyük yangını ile karşı karşıyayız

Yürek Dayanmıyor!

Taşköprü’de Çarşamba günü saat 15.00 sularında başlayan ve hızla büyüyen orman yangını henüz tam anlamıyla kontrol altına alınabilmiş değil. Her yeri saran orman yangını, Tekeoğlu Mahallesi’nde 4 ev ve 4 samanlığı küle çevirdi. Vali Avni Çakır, 6 mahallenin boşaltıldığını duyurdu.

Yüzölçümünün yaklaşık yüzde 70’i ormanla kaplı olan Kastamonu, tarihinin en büyük orman yangınlarından birisine tanıklık ediyor.

Taşköprü ilçemize bağlı Derekaraağaç mevkisindeki ormanlık alanda Çarşamba günü saat 15.30 sularında orman yangını çıktı. Çam ağaçlarıyla kaplı bölgede çıkan yangını fark eden köylüler, hemen ihbarda bulundu. Bölgeye sevk edilen arazözler ve itfaiye araçlarıyla alevlere karadan müdahale edildi. Müdahalenin yetersiz kalmasıyla birlikte bölgeye havadan uçak ve helikopter desteği verilmeye başlandı. Köylülerin de yoğun destek verdiği söndürme çalışmalarında maalesef mutlu sona ulaşılamadı. Ormanlarımız halen yanmaya devam ediyor.

4 EV VE 4 SAMANLIK KÜL OLDU

Rüzgârında etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, akşam saatlerinde Tekeoğlu Mahallesi’ne sıçradı. Bunun üzerine riskli bölgede olan Derekaraağaç Köyü’ne bağlı Tekeoğlu Mahallesi tedbir amaçlı boşaltıldı. Mahalle’deki 4 ev ve 4 samanlık tamamen yanarak küle döndü.

GENEL MÜDÜR’DEN DEĞERLENDİRME

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Çarşamba günü gece geç saatlerde gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.  Öncelikli olarak yerleşim yerlerinin zarar görmemesi için çalışma yürüttüklerini anlatan Karacabey: “Ekiplerimiz vatandaşlarımızın can kaybının önüne geçebilmek maksadıyla yerleşim yerlerine öncelikle müdahale ediyorlar. Yangının etrafına konuşlanmaya çalışıyorlar. Gelen ekiplerimizi de bu şekilde yönlendiriyoruz. Can kaybı olmadan, ormanlarımıza da fazla zarar vermeden en az zararla söndürmek için seferber olmuş durumdayız” dedi. Yangında bir mahalledeki bazı evlerin zarar gördüğünü ifade eden Karacabey şunları söyledi: “Hava araçlarının gece çalışması mümkün olmadığı için şu an kara ekiplerimizle müdahale ediyoruz. Sabahın (dün sabah) ilk ışıklarıyla birlikte helikopter sayımızı artıracağız. Hava araçlarıyla da sabahleyin etkin bir şekilde devam edeceğiz. Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı… Vatandaşlarımızın özellikle hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde açık alanlarda kesinlikle ateş yakmamalarını özellikle istirham ediyoruz.”

Bölgede çalışmaları takip eden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “2 uçak, 10 helikopter ve 117 arazözle yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz.” dedi.

Yangının çıktığı andan itibaren ekiplerin müdahalesinin sürdüğünü belirten Karacabey, şöyle devam etti: “Şu an için köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızla ilgili herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Ormanlarımız yandığı için üzülüyoruz ama can kaybı olmaması bizi teselli ediyor. Ekiplerimizle birlikte dün yangının çıktığı andan itibaren kontrol altına alma çalışmalarımız aralıksız devam etti. Gece boyunca sabaha kadar karadan ekiplerimiz çalıştı. Havanın ağarmasıyla birlikte de hava ekipleri de müdahil oldu çalışmalara.”

Yanan alanla ilgili net tespitin henüz yapılamadığını ifade eden Karacabey, “Yangın söndükten sonra bu tespiti yapacağız.” diye konuştu.

 

VALİ ÇAKIR: TEDBİR AMAÇLI 6 MAHALLEMİZİ BOŞALTTIK

Yangının akşam saatlerinde çevre köyleri tehdit eder hale geldiğini anlatan Vali Avni Çakır: “Şu an tedbir amaçlı 6 köyümüzü ve mahallemizi boşalttık” dedi.

Vali Çakır: “Havadan uçak ve helikopterlerle, yerde de yeteri kadar araç ve ekipmanla müdahale ediyoruz ama maalesef rüzgarın da etkisiyle şu an kontrolümüzde değil. Havanın kararmasıyla havadan müdahale imkanı son buldu. Bu akşam da (Çarşamba) karadan dozerlerimiz, kepçelerimiz ve arazözlerimiz ile ve yeteri kadar insan gücümüzle çalışıyoruz. Şu an için yangın yayılmaya devam ediyor. Ama can ve mal kaybı söz konusu değil. İnşallah sabaha (dün) kadar kontrol altına almayı umut ediyoruz” diye konuştu.

-Kızının düğünü için İstanbul’da idi

Tekeoğlu Mahallesi’nde evi yanan İsmail Dere ise kızının düğünü için İstanbul’a gittiğini, bu sırada evinin yandığı bilgisini aldığını söyledi.

Daha sonra yola çıkarak köye geldiğini anlatan Dere, “Her şeyim yandı. Evim, ahırım yandı. Kurbanda hayvanlarımı satmıştım. Devletimizden yardım bekliyorum. Ben hayvan alıp besleyip satıyordum. Kurban Bayramı öncesinde hayvanlarımın hepsini satmıştım.” ifadesini kullandı.

Satılmış Dere ise “Her şeyimiz yanmış kül olmuş. Şu an külünü görüyoruz.” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

 

-Bölgeye akın ettiler

Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Taşköprü Kaymakam Vekili Fahrettin Göncü Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Taşköprü Belediye Başkan Yardımcısı Harun Yalçın, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Erol, MHP Taşköprü İlçe başkanı Mustafa Arabacı, bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Haber: Hamza Sefa YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ