Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Bakan Eker’den Taşköprü ziyareti

Bakan Eker’den Taşköprü ziyareti
  • 13.09.2014
  • 1.382 kez okundu

-Tarım Bakanı Eker, Pompeiopolis Tarım Hayvancılık Fuarı etkinliklerine katıldı

-Eker, “Kimse Taşköprü sarımsağı ile rekabet edemez”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Taşköprü Belediyesi tarafından düzenlenen “Pompeiopolis Tarım, Hayvancılık Fuarı ve Kültür Etkinlikleri” kapsamında gerçekleşen Rahvan At Yarışlarına katıldı.

Taşköprü yüzyıllar önce insanların sportif faaliyetleri izleyebildiği arkeolojik alanlar var. Bu tür hazinelerin tekrar yaşatılması, ortaya çıkartılması inanıyorum ki Taşköprü’nün değerlerine ilave değer katacaktır. Onu Türkiye’nin gündemine olduğu gibi dünyanın gündemine de taşıyacaktır. O nedenle bu faaliyetlerin sürdürülmesi hem geleneksel ata sporumuz olan atçılığın burada genişletilmesi, ayrıca son derece önemli zirai ürünlerinde genişletilmesinin yanı sıra Taşköprü’nün mutfak kültürünün de son derece ileride olduğunu biliyoruz. Tüm bunların yanı sıra Taşköprü gıda ve gıda turizmiyle, atçılık ve atçılık faaliyetinin yanında sarımsak gibi önemli bir ürünün yanında pancarında yetiştiği bir yer. Ayrıca tarihi güzelliklerinde ortaya çıkartılmasıyla ayrı bir cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

 

-Bakanlık olarak atçılığı destekliyoruz”

Atçılık bizim için çok diyen Eker, bakanlık olarak atçılığa önem verdiklerinin ve bu tarz mahalli yarışlara her sene ayrı bir bütçe ödediklerini, atçılığı önemseme nedenlerini ise at insana en yakın canlı, bir çok vasfıyla insanın taşıdığı özellikler sahip.  Birtakım hastalıkların tedavisinde at daha fazla değeri anlaşılan bir varlık. Bir insanın dostu, arkadaşı. Sadece bir yük hayvanı değil” şeklinde konuştu.

Eker’e konuşmasının ardından Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, ahşap oyma sanatıyla yapılmış bir tablo hediye etti.

Yarışmada dereceye giren at sahiplerine ödüllerini de veren Eker, rahvanın diğer koşular gibi olmadığını oldukça maharet istediğini, ve bu mahareti sergileyen tüm yarışmacılara hem teşekkür ediyorum hem tebrik ediyorum. Bundan sonra yarışacak atlarında ayakları düz bassın” dedi”

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın ise Taşköprü’de bu tarz güzel bir etkinliğin gerçekleşmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek kendilerini kırmayarak programa iştirak eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e de teşekkür etti.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’da bu yıl Soma’da yaşanan maden faciasından dolayı 28. Sarımsak Festivali’ni iptal ettiklerini ve bunun yerine ilçenin dinamiklerini harekete geçirecek olan Tarım, Hayvancılık Fuarı ve At yarışları gibi geleneksel etkinliklerini sürdürdüklerini kaydetti.

 

-Bakan Eker, Tarım Fuarı’ndan memnun kaldı-

Bakan Eker ve beraberindekiler daha sonra Taşköprü Cuma Pazarı alanında devam etmekte olan Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı gezdi. Burada vatandaşlar ve firma sahipleriyle sohbet eden Bakan Eker, fuardan duyduğunu memnuniyeti fuar ziyaretinden sonra yaptı açıklama ile dile getirdi.

Eker açıklamasında; “Bir ilçede bu kadar yüzlerce ürünün sergilendiği onlarca markanın tüm ekipmanlarının geliştirdikleri makineleri görmek çok sevindirici. Bunların çoğunun satıldığını görmekten de ayrıca mutluyuz. Demek oluyor ki üreticiler, çiftçiler bunları rahatlıkla alabiliyor. Buda sevindirici ve Türkiye’de ki üretimin mekanizasyonla daha ileri bir noktaya taşıdığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

-Eker, “Kimse Taşköprü sarımsağı ile rekabet edemez”

Gazetecilerden Çin sarımsağına ilişkin gelen soru üzerine ise Bakan Eker, “Kimse Taşköprü sarımsağı ile rekabet edemez” dedi.

Rahvan at yarışlarının sonunda yapılan Yarış ağalığını ise 22 bin TL ile iş adamı Ahmet Ertürk aldı.

Düzenlenen rahvan at yarışları 7 kategoriden oluşurken, 3 kategoride de İngiliz ve Arap koşuları yapıldı. Yarışlara toplamda 80 at katıldı.

Programda Bakan Eker, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın’ın yanı sıra Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu’da eşlik etti.

 

 

 

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ