Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,58
€ EURO → Alış: 10,36 / Satış: 10,40

Bıçaklar kurbanlıklar için bileniyor

Bıçaklar kurbanlıklar için bileniyor
  • 13.09.2014
  • 1.396 kez okundu

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Taşköprü ilçemizde vatandaşlar bıçaklarını biletiyor.

35 yıldır bıçak bileyerek geçimini sağlayan Cemal Çalışkan (69) Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların bıçaklarını biletmeye başladığını ve günde yaklaşık 30-40 bıçak dilediğini kaydetti.

Geçtiğimiz yıllara oranla Kurban kesen insan sayısında düşüş olmasının kendilerine de olumsuz yansıdığını söyleyen Çalışkan, bıçağın tanesini 1 liraya bilediklerini kaydetti.

-35 YILDIR BIÇAK BİLEMEKTE-

Geçmişte bıçak satmanın ve bilemenin cazip bir iş olduğuna da değinen Çalışkan, büyük marketlerin çoğalması ve yaşam standartlarının yükselmesi nedeniyle vatandaşların bıçaklarını genel olarak Kurban Bayramlarında bilettiklerini yâda yenisini almayı tercih ettiklerini ifade etti.

35 yıldır kapı kapı sokak sokak gezerek bıçak bilediğini ve bu şekilde geçimini sağladığını kaydeden Cemal Çalışkan, 4 çocuğunu da bıçak bileyerek yetiştirdiğini uzun süre İstanbul’da çalıştıktan sonra memleketi Taşköprü’ye geri geldiğini ve mesleğini burada sürdürdüğünü ifade etti.

Kurban Bayramı bitene kadar işlerimizin yoğunluğu devam eder diyen Çalışkan, “Bayrama birkaç gün kala işlerimizde biraz daha artış olur. Bayramdan sonra ise günde 15-20 tane bıçak ancak bileriz” dedi.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ