Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

OİM, köylünün yüzünü güldürdü

OİM, köylünün yüzünü güldürdü
  • 13.09.2014
  • 1.424 kez okundu

 

Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü 2012 yılında 21.4 milyon TL gelir elde etti

Taşköprü Orman İşletmesi 2012’de köylünün yüzünü güldürdü

 

Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü 2012 yılında Orman köylüsünün yüzünü güldürdü. Fabrika gibi çalışan Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü 2012 yılında 21.4 milyon TL’lik gelir elde ederken, orman köylüsüne yaklaşık 10 milyon TL gelir sağladı ve 6.3 milyon TL’de kâr elde etti.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan ve 2012 yılını değerlendiren Taşköprü Orman İşletmesi Müdürü Muzaffer Büyükterzi, “2012 yılında 210 bin metreküp dikili damga hedeflediklerini ve 214 bin metreküp dikili damga yapımı gerçekleştirdiklerini ve köylünün sadece üretim anlamında 8 milyon TL cebine para girdiğini toplamda ise 10 milyon TL gelir elde ettiğini vurguladı.

 

-6-3 milyon TL kâr-

Yapılan orman işinde nakliye firmalarının cebine ise ihaleyi alan firmalar kanalıyla Taşköprü-Kastamonu arasında sadece 2 milyon TL olmak üzere toplamda ise yaklaşık 5 milyon TL girdi sağlandığını kaydeden Büyükterzi, “2012 yılı satış geliri olarak 20.3 milyon TL’lik programa karşılık 21.4 milyon TL’lik gelir elde ettik. Bunun karşılığında 6.3 milyon TL bir kâr edildi. 192 hektar ağaçlandırma yaptık. 328 hektar toprak muhafaza ve erozyonu önleme sahası yapıldı. 200 hektar rehabilitasyon çalışması yaptık. 21 km orman yolu yaptık. 3 km onarım yaptık ve 15 km üst yapı orman yolu, 10 km ise sanat yapısı yol yaptık” dedi.

 

- FSC çalışmalarında son aşamaya geldik-

Ormancılık sektörünün kâr amacı güden bir sektör olmadığına dikkat çeken Taşköprü Orman İşletme Müdürü Muzaffer Büyükterzi, “Ormancılık hizmet amacı güden bir sektördür. Ayrıca Okullar hayat olsun projesi kapsamında çok sayıda okula kamelya, bank ve ayakkabılık gibi hizmetler yaptık. İlk kez Taşköprü’de bir kadın ormanı oluşturduk. Uluslar arası FSC (Orman Yönetim Konseyi) çalışması sertifika çalışmalarında büyük mesafe kat ettik ve yapılan denetimlerimiz gayet olumlu geçti ve büyük bir aksilik olmazsa bu yıl SC belgemizi almayı ümid ediyoruz. Bu anlamda köylülerin eğitimi, ilk yardım bilgileri, emniyet tedbirleri ve çevre temizliği konusunda bin orman köylüsüne eğitim ve akabinde sertifikalarını verdik. Ormanlık alanların yol kenarlarının çöplerini topladık” şeklinde konuştu.

 

-Çambaşındaki yangın bizi üzdü-

2012 yılında Taşköprü’de 10 civarında irili ufaklı yangın çıktığını fakat bundan 1 tanesinin yani 26 Ağustos tarihinde Çambaşı köyünde çıkan yangının oldukça büyük olduğunu ve bu yangında 100 hektarlık ormanlık alanın yandığını ve yüreklerinin dağlandığını ve bu alanda şuanda üretim çalışmalarının sürdüğünü ve bu yıl bu alanda ağaçlandırma çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

 

-Kastamonu’nun en geniş işletmesiyiz-

Kastamonu’nun 176 bin hektar alan ile en geniş alana sahibiz işletmeyiz diyen Büyükterzi, şunları kaydetti: “Bu alanın 113 bin hektarlık kısmı ormanlık alan. Taşköprü’nün yüzde 70’i ormanlık alan ve bu rakam önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Bu dünya ortalamasının da üstünde. Şuanda 100 işçi 50 memurumuz var. 14 şefliğimiz mevcut. Donalar köyünde 12 hektarlık alanda ceviz ormanı oluşturduk. Ceviz ormanı için talepte bulunup bekleyen köylerimiz var. Toprak analizleri yapılan uygun köylerde ceviz ormanları kurmaya devam edeceğiz ve Taşköprü’yü ceviz ormanı üssü yapmakta kararlıyız. Ayrıca yaban hayatına katkı sağlamak amacıyla değişik fidanları da ormanlarımıza katmakta kararlıyız. Orman demek sadece çok yakışıklı sarıçamların olduğu yer değildir. Tüm canlılarıyla yaşamsal alanları arttırmaktır ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahamızda Kızılgeyik sayısını arttırmak yönünde çalışmalarımız var. 2013 yılında ise çalışmalarımız bu oranlarında üstüne çıkarak devam edecek. FSC çalışmalarımız devam edecek. Küçüksu Göleti’nde yağmur barınakları, bungola tarzı evler yapacağız. Ardıçlık deposunda 21 kişinin kalacağı yangın hareket tesisini faaliyete geçireceğiz. Geçen yıl 4 köye su tankeri verdik. Bu yıl ise yangına hassas olan 2 köye daha bu tankerlerden vereceğiz. Ayrıca 2012 yılında Orköy’den 250 çiftçimize güneş enerjisi takıldı. Bu vesile ile 2013 yılında kazasız belasız ve yangınsız bir yıl diliyorum.”

 

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ