Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Oxford’da bir Taşköprülü!

Oxford’da bir Taşköprülü!
  • 26.07.2016
  • 38.717 kez okundu

Oxford’da bir Taşköprülü!

Taşköprü’de ilk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra İstanbul’da özel bir üniversitede Psikoloji Bölümü’nü (İngilizce) tam burslu olarak kazanan Atakan Acar, sunduğu proje ile dünyanın en prestijli okullarından Oxford Üniversitesi’nde eğitimine devam etmeye başladı.

Üniversite son sınıf öğrencisi iken hazırladığı “tDCS ve TMS isimli beynin belirli kısımlarını uyaran makinelerle, şizofreni, depresyon, panik atak ve hiperaktivite gibi hastalıkları tedavi etmek üzerine alışılmışın dışında metodlar kullanarak proje geliştiren Taşköprülü hemşerimiz Atakan Acar, Cambridge, Nottingham, Manchester ve Oxford üniversitesi tarafından kabul edildi.

Acar ise üniversitedeki profesörlerin de önerisiyle İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi Deneysel psikoloji bölümüne karar verdi.

3 ay önce İngiltere’deki eğitimine başlayan Acar, Oxford’a kabul edilişini şöyle anlattı: “İngiltere’deki eğitim sistemi Türkiye’ye göre çok farklı. Burada üniversiteye değil hocaya başvuru yapıyoruz kabul almak için. Ben de bu makinelerle çalışan akademisyenlere mail attım. Kendimden ve projelerimden bahsettim, onlar da beni kabul etti ve Oxforda gelen 9. Türk öğrenci oldum.”

Burada şimdilik, TMS makinesi ile konuşma bozuklarının tedavisi üzerinde çalıştığını ve Oxford’da 1 sene master, 3 sene doktora eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de kaliteli bir üniversiteye profesör olarak dönmek istediğini belirten Acar, “Oxford üniversitesi deneysel psikoloji alanında dünyanın en iyi üniversitesi ve burada akademik seviye çok yüksek. Dolayısıyla günde yaklaşık 9 saat ders çalışıyorum. Diğer zamanlarımda ise sporla ilgileniyorum. Türk öğrencileri topluluğu var ve burada Türk kültürünü yaşatmak için programlar (İftar, bayram sabahı kahvaltısı vs. gibi şeyler) yapıyorlar. Diğer bir taraftansa dünyanın en meşhur psikologlarının, bilim adamlarının vs. gibi insanların eğitim aldığı sınıflarda, kütüphanelerde olmak ise tarif edilemez bir şey” dedi.

Acar son olarak şunları kaydetti: “Çoğu insan buraya nasıl geldiğimi merak ediyor.  Onlar içinse sadece şunu söyleyebilirim, yaptığınız işin gerçekten bir önemi yok. Fizik, psikoloji, kimya vs. Önemli olan yaptığınız işi ne kadar sevdiğiniz. Ben deneysel psikolojiyi gerçekten çok seviyorum ve sonuç ortada.”

Taşköprü Devlet Hastanesi personeli Murat Acar ve Cemile Acar’ın oğlu ve İngilizce Öğretmeni Nevin Gümüş’ün kardeşi olan Atakan Acar’ı özverili gayretleri ve başarısından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Haber: Emre ÖZKAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ