Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,58
€ EURO → Alış: 10,36 / Satış: 10,40

Donalar Kaya Mezarı, kaderine terk edildi

Donalar Kaya Mezarı, kaderine terk edildi
  • 05.10.2018
  • 2.981 kez okundu

Donalar Kaya Mezarı, kaderine terk edildi

Tarihsel süreç içerisinde daima yeni yerleşimlere sahne olan Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi Donalar köyünde, M.Ö. 7. yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldığı bilinen yöre halkı tarafından ise Kalekapı Kaya Mezarı olarakta anılan Donalar Kaya Mezarı, bakımsızlıkla birlikte kaderine terk edildi.

Alınlığındaki kartal, aslan, boğa, öküz, pegasus gibi figürlerin bulunduğu bölgede ve Anadolu’da bir örneği dahi olmayan Donalar Kaya Mezarı yetkililerin ilgisizliği nedeniyle her geçen gün define avcıları ve hava koşulları nedeniyle özelliğini kaybedip, yok olmaya mahkum edildi.

Taşköprü’nün 13 değişik yerinde 70 civarında kaya mezarı, tümülüs ve kale bulunmakla birlikte eski uygarlıkların ve inanışların izlerini koruyan, en önemli arkeolojik eserlerden biri olan Donalar Kaya Mezarı Taşköprü ilçemize 17 km uzaklıkta.

Donalar (Süleyman) köyünde bulunan kaya mezarının M.Ö 7. yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldığı biliniyor. Kaya mezarının dış cephesinde ise aslan, kartal, boğa, öküz, pegasus figürlerini içeren kabartmalar dikkat çekiyor.

Donalar Kaya Mezarı’nı ziyaret eden bir çok turist, bu kültür varlığını hayranlıkla izlemekle birlikte çevre düzenlemesi olmaması, tanıtım levhalarının olmaması ve herhangi bir ulaşım imkanı sağlanmamasından ise şikayetçi oluyor. Bu nedenle yetkililerin kaderine terk edilen bu önemli kaya mezarına yetkililerin bir an önce ilgilenmesi bekleniyor.

Taşköprü’de çok sayıda kaya mezarı, tümülüs ve kalenin bulunmasını, ilçenin Paflagonya gibi önemli bir bölgeye başkentlik etmesine ve köklü bir tarihe sahip olmasından kaynaklanıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ